Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, sobota 4. 12. 2021
zamračené 1 °C -6 °C
zamračené, mierny južný vietor
vietorJ, 3.46m/s
tlak1011hPa
vlhkosť58%

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 370
TÝŽDEŇ: 2220
CELKOM: 699309

Zaujímavé odkazy

Spiš z neba

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Upozornenie pre majiteľov motorových vozidiel na krátkodobé parkovanie na námestí našej obce.

Typ: ostatné | náš tip
Upozornenie pre majiteľov motorových vozidiel na krátkodobé parkovanie na námestí našej obce. 1Na námestí boli vyznačené parkovacie miesta, na ktorých je možné krátkodobo parkovať autá. Kto bude parkovať autá mimo vyznačených miest, môže dostať pokutu od obce vo výške 78 EUR bez prejednania priestupku.

Postačuje fotodokumentácia vyhotovená povereným zamestnancom obce alebo vyhotovená z kamerového systému za zlé parkovanie a následne vystavený platobný rozkaz. V poslednej dobe sa množia prípady olejových škvŕn od aut ktoré tvoria ekologické škody – tieto budú nahlásené na políciu za účelom odňatia technického preukazu vozidla.

Zároveň upozorňujeme aj majiteľov vozidiel, ktorí dlhodobo či denne parkujú pri miestnych komunikáciách na zeleni, ktorú časom aj zničili, bude sa postupovať obdobne s vyhotovením fotodokumentácie a následnými platobnými rozkazmi. Platí aj všeobecne záväzne nariadenie obce číslo 4/2016 o miestnych a účelových komunikáciách, platné od 1.1.2017, je zverejnené aj na webovej stránke obce, ktoré jasne definuje čo je možné a čo nie.

Mestá a obce získali v máji 2021 právomoc sankcionovať držiteľov vozidiel za porušenie zákazu zastavenia a státia. To doteraz mohla robiť výlučne polícia. Previnilec si už nenájde na kolese obligátnu „papuču“, využiť totiž bude možné inštitút objektívnej zodpovednosti. Ak od mája zle zaparkujete, „riešiť“ vás nemusia už len policajti, ale aj poverení obecní zamestnanci, ktorí vyhotovia fotodokumentáciu postačujúcu na vystavenie platobného rozkazu. Doteraz to naša obec nevyužívala. To v praxi znamená, že pokutu za nesprávne parkovanie Vám môže dať aj zamestnanec obecného úradu a to tak, že bude môcť zasielať rozkazy s pokutou priamo na adresu držiteľa vozidla bez nutnosti prejednávať toto porušenie osobne s vodičom. Výška sankcie v tomto režime je pevne daná zákonom, pokuta je 78 eur. Ak držiteľ pokutu uhradí do 15 dní od doručenia rozkazu, stačí uhradiť dve tretiny z tejto sumy, teda 52 eur. Ak však vodič neoprávnene zaparkuje na mieste vyhradenom pre osoby so zdravotným postihnutím (ako aj na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred a za nimi) pokuta už je 198 eur, dve tretiny z nej sú 132 eur. Ak by sa niekto odvolal, odvolacie konanie proti rozhodnutiu obce vydanom po podaní odporu proti rozkazu bude viesť príslušný orgán Policajného zboru. Rovnako sa to týka aj vrakov a dlhodobo odstavených vozidiel.

Vzhľadom na nedisciplinovanosť vodičov obec pristúpi u jednotlivcov čo porušujú pravidlá k sankcionovaniu majiteľov vozidiel.


Vytvorené: 22. 10. 2021
Posledná aktualizácia: 22. 10. 2021 13:17
Autor: Mgr. Zuzana Klimková